درباره وبلاگ
نویسندگان

آمار وبلاگ

کل بازدید : 2579171
تعداد کل پست ها : 3866
تعداد کل نظرات : 34
تاریخ آخرین بروز رسانی : چهارشنبه 1 آذر 1396 
تاریخ ایجاد بلاگ : دوشنبه 1 فروردین 1390 

آرشیو ماهانه

آرشیو موضوعی

پیوندها

دیگر امکانات

بررسی ابعاد اقتصادی صنعت سیمان

دولت به عنوان سیاست گذار كلان می بایست همه ابعاد عدالت را در جامعه طرح ریزی و اجرا نماید و تمام بنگاه های اقتصادی در سایه حاكمیت دولت بتوانند با استفاده از فضای رقابت سالم، تولید كل اقتصاد را افزایش داده كه منتج به ایجاد اشتغال، افزایش درآمد سرانه و نهایتاً افزایش ثروت ملی گردد، نه آن كه دولت با قدرت حاكمیت خویش و اتخاذ تصمیمات سیاسی رشد بنگاه های تولیدی اقتصادی را كند یا متوقف نماید.صنعت سیمان یكی از صنایعی بود كه طی چند سال اخیر دارای فراز و نشیب بسیاری بوده است. طرح های جامع سیمان، فولاد و پتروشیمی كه برای ساماندهی به صنایع مذكور تدوین شد تاكنون فقط در مورد سیمان اجرا نشده و با توجه به این كه روح حاكم بر طرح جامع سیمان، حذف رانت موجود بین قیمت بازار آزاد و قیمت فروش توسط كارخانجات بوده، ولی بر اساس شواهد و قرائن موجود تاكنون این طرح هدف اصلی خود را برآورده نكرده و حتی باعث تحمیل زیان ناشی از واردات سیمان به كارخانجات تولیدی شده است، هرچند كه تنظیم بازار و واردات در صورت نیاز بر اساس قوانین به عهده وزارت بازرگانی است. برخلاف طرح جامع سیمان، فولاد و پتروشیمی كه به سرعت عملی و اجرایی شدند، طرح جامع سیمان به كما رفت و باعث شد كه صدها میلیارد تومان رانت از تولید كننده به دلالان واریز شده و جابه جایی حق صورت نگیرد كه عین بی عدالتی است. در این گزارش سعی شده تمامی ابعاد اقتصادی این كالای استراتژیك ارایه گردد.


ادامه مطلب


[ شنبه 31 اردیبهشت 1390  ] [ 10:03 ق.ظ ] [ حمیدرضا نوری ] [ نظرات(0) ]

اقتصاد و کیفیت سیمان سفید

شرکت Holcim Slovensko یکی از اعضاء گروه هولسیم و بزرگترین تولیدکننده سیمان، بتن آماده و پرکننده ها در اسلواک به شمار می رود. این کارخانه سیمان که در منطقه Rohoznik در فاصله حدود ۶۰ کیلومتری شمال شهر Bratislava واقع شده، با دو کوره سیمان و حال کار است. در طول سال های ۲۰۰۵ ۲۰۰۳، شرکت هولسیم توانست خط تولید سیمان خاکستری را در منطقه Rohoznik نوسازی نموده و با تجهیزات Hotdisc که در جهان دومین دستگاهی است که از سوخت های جایگزینی استفاده نموده، تولید را در مرکز و شرق اروپا به سمت Technological benchmarking سوق داد.

● اقتصاد، بازار و کیفیت سیمان سفید

عوامل کلیدی موفق در تولید سیمان سفید عبارتند از انتخاب مناسب، کنترل سوخت و مواد خام، نیروی انسانی و چند ترفند فنی که در جهت حفظ کیفیت تحت تکنولوژی مذکور کنترل می گردد.

کارخانه Rohoznik طی سال های اخیر توانسته است تیمی کلیدی متشکل از افراد زبده و کارآمد را ایجاد و از وجود منابع قابل اعتماد مواد خام اطمینان یابد. بر همین اساس توانست با موفقیت به دنیای سوخت های جایگزینی نفوذ نموده و اقتصاد و بازار تولید سیمان سفید را در دست بگیرد.


ادامه مطلب


[ شنبه 31 اردیبهشت 1390  ] [ 10:03 ق.ظ ] [ حمیدرضا نوری ] [ نظرات(0) ]

رقابت پذیری، ضرورت صنعت سیمان در عرصهٔ اقتصاد جهانی

عضویت در سازمان تجارت جهانی (WTO) به عنوان یکی از نمادهای جهانی شدن کسب و کار، در داخل کشور، همانند بسیاری از کشورها، موافقان و مخالفان زیادی دارد. تقریباً همه روزه با مراجعه به روزنامه ها، مجلات و نشریات مختلف و سایت های اطلاع رسانی، اخبار متفاوتی را پیرامون عوارض، مزایا و معایب پیوستن یا نپیوستن به سازمان تجارت جهانی مشاهده می کنیم. گروهی جهانی شدن را مایه امیدوار و زمینه ای برای رشد و توسعه و گروهی دیگر آن را پدیده ای خطرناک می دانند و آن را با نگرانی و بیم و خصومت می نگرند. عده ای نیز، راه میانه در پیش گرفته و آن از منظر فرصت و تهدید ارزیابی می کنند. هر چند نقد، بررسی و تحلیل پیرامون نوع ارتباط با سازمان تجارت جهانی از منظرهای فوق امری ضروری و لازم به شمار می آید، اما واقعیت آن است که فارغ از تمامی دیدگاه ها، ما با پدیده جهانی شدن در عرصه اقتصاد، سیاست، فرهنگ و ... روبه رو هستیم. جهانی شدن به عنوان یک فرآیند طبیعی و غیرقابل برگشت قلمداد می شود و بشر در مسیر تکامل و رشد، خواسته یا ناخواسته به سمت آن پیش می رود.

علی رغم دیدگاه های متفاوت با نیم نگاهی به تاریخچه پر فراز و نشیب جهانی شدن، در می یابیم که مجالی دیگر برای ابراز موافقت یا مخالفت با این پدیده باقی نمانده است و فرصت پیش رو بایستی صرف آن شود تا چگونه از این موج گسترده و فراگیر، طرفی در خور بربندیم و تهدید آن را به فرصتی برای رشد و توسعه کشورمان تبدیل نمائیم.


ادامه مطلب


[ شنبه 31 اردیبهشت 1390  ] [ 10:03 ق.ظ ] [ حمیدرضا نوری ] [ نظرات(0) ]
.: تعداد کل صفحات 1289 :. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >