درباره وبلاگ
نویسندگان

آمار وبلاگ

کل بازدید : 2579168
تعداد کل پست ها : 3866
تعداد کل نظرات : 34
تاریخ آخرین بروز رسانی : چهارشنبه 1 آذر 1396 
تاریخ ایجاد بلاگ : دوشنبه 1 فروردین 1390 

آرشیو ماهانه

آرشیو موضوعی

پیوندها

دیگر امکانات

اقتصاد اورانیوم در ایران و جهان

اورانیوم یکی از مهمترین و شاید عجیب ترین عنصر طبیعی دنیا است که از لحاظ استراتژیک و اقتصادی در دنیای امروزی نقش مهمی را بازی می کند. از این عنصر به عنوان مواد اولیه جهت تهیه سوخت هسته ای برای تمام رآکتورهای اتمی دنیا استفاده می شود. با توجه به در حال کاربودن فراتر از ۴۲۰ رآکتور اتمی دنیا و همچنین رآکتورهای اتمی مورد استفاده در کشتی ها و زیردریایی ها می توان به مقدار مصرف این عنصر ویژه پی برد.

در دنیای امروز تجارت اورانیوم و فرآورده های آن بسیار سودآور است و شرکت های مختلف چندملیتی در این زمینه فعالیت می کنند. کشورهایی در دنیا وجود دارند که فقط دارای معادن اورانیوم هستند ولی از نظر صنعتی هیچ کاری روی آن انجام نمی دهند و فقط فروشنده خام این فرآورده ها به شرکت ها و کشورهای دیگر هستند مانند نامیبیا و یکسری از کشورهای آفریقایی. تعدادی هم دارای معادن اورانیوم بوده و در حال توسعه و بالا بردن تکنولوژی خود جهت استفاده از این سنگ معدن به عنوان سوخت در نیروگاه های اتمی هستند.


ادامه مطلب


[ شنبه 31 اردیبهشت 1390  ] [ 10:03 ق.ظ ] [ حمیدرضا نوری ] [ نظرات(0) ]

اثرات بحران اقتصادی غرب بر بخش صنعت و معدن ایران

۱) در ابتدا نیاز است عقبه و زمینه ای که موجب بحران اخیر اقتصادی در غرب و آمریکا گردیده است ،به طور مختصر جهت شناخت فرصتها و تهدیدهای این بحران در اقتصاد و بخصوص بر بخش صنعت و معدن اشاره گردد.

این بحران و منشا آن از کشور آمریکا و به علت عدم دخالت دولت در معاملات اعتباری به خصوص دادن وام به مشتریان که مشخصا در شاخه مسکن بیشترین متقاضی را داشته موجب بازار کاذبی بین بنگاهها و موسسات مالی گردیده است که از خرید امتیاز و بهره شناوری فیمابین این موسسات با مشتریان و افزایش این نرخ بهره به مرور زمان منجر به عدم توانایی مشتریان در پرداخت دیون خود به بانکها و موسسات مالی شد که این امر منجر به رکود ساختمان سازی و در نتیجه اولین اثر منفی و لطمه زدن به بیش از ۲۰۰ صنعت وابسته به ساختمان سازی در آمریکا شد.

در ادامه هم با توجه به عدم تعهد موسسات مالی میانی و کوچک به بانکهای بزرگ در پرداخت بهره بین بانکی و همچنین عدم حمایت دولت از بانکهای بزرگ ،منجر به اعلان ورشکستگی بانکهای بزرگ با قدمت ۱۵۰ سال در آمر یکا گردید.


ادامه مطلب


[ شنبه 31 اردیبهشت 1390  ] [ 10:03 ق.ظ ] [ حمیدرضا نوری ] [ نظرات(0) ]

عوامل موثر در اقتصادی شدن یک معدن

● واژگان:

▪ عیار:

به نسبت کانه به کانسنگ گفته می شود از آنالیز کانی شناختی برای تعیین آن استفاده می شود.

▪ ذخایر رگه ای، توده ای، پرفیری:

ذخایر معدنی به چهار شکل زیر در طبیعت دیده می شوند:

الف)ایزومتریک:

که در این نوع کانسار ها ابعاد کانسار در تمام جهات تقریبا یکسان است. دخایر توده ای و پرفیری نوعی از ذخایر ایزومتریک به شمار می روند.

ب) استوانه ای:


ادامه مطلب


[ شنبه 31 اردیبهشت 1390  ] [ 10:03 ق.ظ ] [ حمیدرضا نوری ] [ نظرات(0) ]
.: تعداد کل صفحات 1289 :. < 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 >