درباره وبلاگ
نویسندگان

آمار وبلاگ

کل بازدید : 2579167
تعداد کل پست ها : 3866
تعداد کل نظرات : 34
تاریخ آخرین بروز رسانی : چهارشنبه 1 آذر 1396 
تاریخ ایجاد بلاگ : دوشنبه 1 فروردین 1390 

آرشیو ماهانه

آرشیو موضوعی

پیوندها

دیگر امکانات

نقش مدیریت در جهاد اقتصادی

جهاد اقتصادی مانند هر کار و عملی، نیازمند مدیریت است. مدیریت در عمل اقتصادی می بایست در برگیرنده حوزه تولید تا توزیع تا مصرف باشد، در غیر این صورت نمی توان به تحقق اهداف آن، امید بست. نقش مدیریت در زندگی بشر بسیار مهم است. هر کسی زندگی خویش را اگر به درستی مدیریت کند می تواند در بهترین شکل و آسان ترین آن، از همه امکانات برای دست یابی به همه اهداف بهره گیرد. هر چند که مدیریت های کلان نیازمند توانمندی های خاص است، ولی تأثیر آن نیز به همان اندازه شگرف است. نویسنده در این مطلب با مراجعه به آموزه های قرآنی تا نقش مدیریت را در جهاد اقتصادی تبیین و بررسی کرده است که با هم این مطلب را از نظر می گذرانیم.

● مدیریت جامعه دینی

مدیریت یکی از مشتقات واژه عربی دور است. دایره و اداره نیز هم خانواده این واژه عربی است. در فرهنگ زبان فارسی مدیریت به معنای مدیر بودن و مدیری است، (فرهنگ فارسی، معین، ج۳، ص۳۹۷۳) مدیر به کسی می گویند که امری را اداره کند.


ادامه مطلب


[ چهارشنبه 4 خرداد 1390  ] [ 02:05 ب.ظ ] [ حمیدرضا نوری ] [ نظرات(0) ]

نقش امنیت روانی در جهاد اقتصادی

امنیت، مهم ترین دغدغه بشر است. از این رو سعادت را در آرامش و آسایش می یابد و جامعه را به قصد دست یابی به این هدف ساماندهی می کند و دولت را در این راستا به خدمت می گیرد و بدان مشروعیت می بخشد تا اعمال حاکمیت و قدرت نماید. آموزه های قرآنی نیز به این گرایش فطری بشر توجه داشته و آرامش و آسایش ابدی را در بهشت جاودان به انسان وعده می دهد و سرای دیگر را تنها محل دست یابی کامل و تمام به این دو امر مهم می داند.

امنیت و آرامش دارای ابعاد چندی است که امنیت روانی یکی از ابعاد آن است. در حوزه عمل اقتصادی نیز امنیت نه تنها هدف بلکه سرمایه اساسی است. بر این اساس لازم است به نقش امنیت بویژه امنیت روانی در جهاد اقتصادی توجه ویژه ای مبذول داشت و زمینه و بسترهای تحقق آن را فراهم آورد تا در نهایت جهاد اقتصادی بتواند به هدف نهایی خویش برسد و آن را تحقق بخشد. نویسنده در این مطلب نقش امنیت و امنیت روانی در جهاد اقتصادی را براساس آموزه های اسلامی و وحیانی قرآن تبیین و تحلیل کرده است. با هم این مطلب را از نظر می گذرانیم.


ادامه مطلب


[ سه شنبه 3 خرداد 1390  ] [ 12:39 ب.ظ ] [ حمیدرضا نوری ] [ نظرات(0) ]

کار و تلاش و جهاد اقتصادی برای ایران اسلامی

 

با پایان یافتن اردیبهشت‌ماه، دو ماه از سالی که از سوی رهبر حکیم انقلاب، به عنوان «جهاد اقتصادی» مزین شده، گذشت و اگر چشم بر هم بگذاریم، 10 ماه دیگر نیز گذشته و این سال نیز به آرشیو زندگی‌مان اضافه می‌شود.

 


سال جهاد اقتصادی

در میان سال‌هایی که از سوی حضرت آیت‌الله‌العظمی خامنه‌ای مدظله‌العالی طی دو دهه اخیر، نام‌گذاری شده، شاید هیچ سالی به اندازه جهاد اقتصادی نبوده که ظرف دو ماه، تا این اندازه مورد تاکید حضرت معظم‌له در بیانات، دیدارها و حتی سفرهایشان قرار گرفته باشد و همین امر، اهمیت سال 1390 را در دیدگاه ولی‌امر مسلمین جهان و این‌که این سال، باید سال جهاد و تلاش و کار برای شکوفایی اقتصاد مملکت اسلامی‌مان باشد، نمایان می‌کند، حضرت ایشان، ابتدا در پیام نوروزی‌شان، سال را جهاد اقتصادی نامیدند؛ سپس اولین سفر خودشان را در ارتباط با نام سال قرار داده و به منطقه اقتصادی پارس جنوبی و منطقه عسلویه رفتند و در دیدارهای مکررشان در سال 90، که سومین سال از دهه چهارم جمهوری اسلامی است، این موضوع و اهمیت آن را تبیین فرمودند. یکی از دیدارهای پراهمیت حضرت معظم‌له در سال 90 که قشری به محضرشان رسیده بودند که واقعا جهاد اقتصادی را در عمل معنا می‌کنند، دیدار کارگران با رهبر بزرگوار انقلاب بود. ایشان در دیدار کارگران که یکی از زحمت‌کش‌ترین اقشار جامعه و سود‌ده‌ترین انسان‌ها هستند، شأن بالای کارگر، عبادت بودن کار در اسلام، «مجاهد عبادی» بودن کارگر و بوسه زدن بزرگ‌ترین انسان تاریخ، حضرت پیامبر اعظم (ص) بر دستان کارگر را نشان‌دهنده عظمت کار و کارگر دانستند واین‌که در دین مبین اسلام سفارش شده پیش از خشک شدن عرق کارگر، دستمزد وی داده شود را نکته‌ای پراهمیت دانستند.


ادامه مطلب


[ دوشنبه 2 خرداد 1390  ] [ 04:16 ب.ظ ] [ حمیدرضا نوری ] [ نظرات(0) ]
.: تعداد کل صفحات 1289 :. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 >